T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / AVCILAR - Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Metal Teknolojisi Alanı

METAL TEKNOLOJİSİ ALANI

 

Metal Teknolojisi alanı; metal ve metal alaşımlarının sıcak ve soğuk olarak şekillendirildiği, ısıl işlemlerin uygulandığı, kaynak uygulamalarının yapıldığı, mekanik ve otomatik yöntemlerle kesme, bükme, delme ve birleştirmelerin yapıldığı, metal ve plastik doğrama işleri, metal süsleme uygulamaları ve çelik konstrüksiyon işlerinin yapıldığı bir alandır.

Türkiye'de metal sektörü hızla gelişmekte ve büyümektedir. Ülkemizde küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerde çok sayıda nitelikli elemana ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Alanın Altında Yer Alan Dallar

 

  • Kaynakçılık,
  • Isıl İşlem,
  • Çelik Konstrüksiyon,
  • Metal Doğrama dallarında eğitim verilmektedir.

 

Eğitim ve Kariyer İmkânları

 

Meslek lisesinden sonra "Yükseköğretime Geçiş Sınavı"nda başarılı olanlar, lisans programlarına ya da meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler. Lisans programları olarak alanla ilgili Metalürji Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği gibi birçok Mühendislik alanlarında lisans programlarını tercih edebilirler

Eğitimini tamamlayarak iş hayatında gerekli yeterlilikleri kazanan meslek elemanları, Metal teknolojisi ile ilgili işletmelerde kariyer yapabilirler.

Bu mesleklerdeki elemanlar otomotiv ve uçak sanayii, beyaz eşya ve bilişim teknolojisi ürünlerini imal eden fabrikalarda, tersanelerde, köprü ve baraj işlerinde, kendi atölyelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında açık veya kapalı ortamlarda çalışabilirler. Bulundukları işletmelerde, çalışanlarla iş birliği ve uyum içerisinde üretim yaparlar. Hareketli ve sabit mekanik sistemler tasarlayarak imal ederler. Çalışma ortamında iş güvenliği kurallarına uygun davranmalıdırlar.

 

 

25-06-202025-06-202025-06-2020

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 25.06.2020 - Güncelleme: 25.06.2020 16:26 - Görüntülenme: 784
  Beğen | 0  kişi beğendi